• Üç boyutlu (3D) bilgisayar grafikleri kullanılarak çizimler yapılmasını sağlayan 3D çizim programları çizim ve tasarımın iç içe olduğu her sektörde kullanılır. Mimari, inşaat, mekanik, elektrik ve hatta mobilya sektöründe bile aktif olarak kullanılan çizim programları sayesinde çizimler geleneksel yöntemlere göre hızlı ve pratik şekilde tamamlanabilir.
  • 3D çizim programları, mühendisliğin hemen hemen her alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. İnşaat, makine ve elektrik gibi temel mühendislik dallarında kullanılan çizim programları, o sektördeki ihtiyaca yönelik olarak değişebilmektedir. Çoğunlukla CAD adı verilen bilgisayar destekli tasarım programı olan bu programlar ile mühendislik çizimleri kolay ve anlaşılır şekilde yapılabilir.
  • Çizim programları , yapıların çizimi konusunda uzmanlaşan mimarlar için olmazsa olmazlardan. Mimarlar da hazırladıkları projelerde çizim programlarından sıklıkla faydalanırlar. Mimaride kullanılan çizim programlarının en çok bilinenlerinden bazıları; 3D Studio Max, AutoCAD, Blender ve ArchiCAD’dir.